יום המורשת האורקולית 2011: תוכנית הקרנות בסינמטקים
אל תחמיצו! יום ה' 27 באוקטובר 2011: הקרנות מיוחדות של סרטים נדירים ומיוחדים שעברו שימור בשבעה סינמטקים בכל רחבי הארץ, במסגרת אירועי יום המורשת האורקולית העולמי של אונסקו.

סינמטק ירושלים, בשעה 19:00
עורכת הסרטים הראשונה בארץ-ישראל
 
ערב לזכרה של לאה אקסלרוד
בשיתוף גנזך המדינה וסינמטק ירושלים - ארכיון ישראלי לסרטים
עורך ומנחה: יעקב גרוס
דברים: אהרון אקסלרוד
 
לאה אקסלרוד הלכה לעולמה ב-25 באוגוסט 2011. בת 98 הייתה במותה. לאה תמכה בבעלה נתן אקסלרוד, חלוץ הקולנוע הישראלי, אבל תרומתה הגדולה היא בכך שדאגה לטפל כראוי בתנאים לא תנאים בארכיון סרטי כרמל פילם - אחד המקורות העיקריים של הזיכרון החזותי שלנו. באירוע יוקרנו קטעי ראיונות עם לאה אקסלרוד משולבים בסרטונים קצרים וכן קטעים נבחרים מאוסף ארכיון אקסלרוד.
 
 
 
סינמטק תל-אביב, בשעה 21:45
צעיר הוא דגלנו ברוח
 
70 שנה לגדנ"ע – 60 שנה לחוליית ההסרטה של הגדנ"ע
בשיתוף ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון ושירות הסרטים הישראלי
מנחה: יעקב גרוס, דברים: דן אלמגור
 
ב-1951 הקים הגדנ"ע חוליית הסרטה שתיעדה את מפעלי הגדנ"ע ומסגרותיו ויצרה כתריסר סרטים, כולל סרטונים עלילתיים. לאחרונה התגלו חלק מהסרטים בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון, טופלו והוכנו להקרנה מחודשת ע"י יעקב גרוס.
 
 
סינמטק חיפה, בשעה 19:00
לחיים חדשים
 
דברי מבוא: פרופ' יוסי בן ארצי, אונ' חיפה
באדיבות ארכיון הסרטים היהודיים ע"ש סטיבן שפילברג
 
סרטו של יהודה להמן (1935) הופק ע"י קרן היסוד ומתאר את החיים המתחדשים בארץ-ישראל, הערים מול ההתיישבות העובדת, עתיק מול חדש. איכות הצילומים והעריכה, בלוויית שירים מאת נתן אלתרמן, ומוזיקה מאת דניאל סמבורסקי ובוריס מורוס מוסיפים לסרט נופך אמנותי. בסרט פרק על חיפה העובדת, החוגגת, ועל הטכניון.
 
 
 
סינמטק ראש פינה, בשעה 18:00
חיי היהודים בארץ-ישראל
 
בשיתוף סינמטק ירושלים - ארכיון ישראלי לסרטים
הפקה מקורית של חברת המזרח, אודסה 1913.מסמך תיעודי נדיר, מדהים באיכויותיו, המתאר את החיים בארץ-ישראל העות'מאנית, את אנשי היישוב הישן ואת חלוצי העלייה הראשונה והשנייה.שיחזור ועיבוד: יעקב גרוס, הקריינות (יהורם גאון) מבוססת על עיתונות התקופה.
 
 
סינמטק הרצליה, בשעה 19:00
יופי של מולדת
 
בשיתוף סינמטק ירושלים - ארכיון ישראלי לסרטים
"מולדת", מעבדת סרטי הראינוע הראשונה בתל-אביב, הוקמה בשנת 1927, ביוזמתם של ירושלים סגל ונתן אקסלרוד. במשך שבע שנות פעילותה הפיקו יוצריה עשרות יומנים, סרטוני פרסומת משעשעים וסרטוני תעודה ציוניים. יעקב גרוס קיבץ קטעים יפים ומרגשים במיוחד ויצר מהם סרט תעודה היסטורי ונוסטלגי יוצא דופן. קריינים: עודדתאומי, אורלי מורג.
 
 
סינמטק שדרות, בשעה 19:00
זיכרונות משפט אייכמן
 
בשיתוף רשות השידור - ערוץ 1 ומרכז הצפייה ביד ושם
דברי מבוא: ליאת בן-חביב ויעל פרלוב
מסמך קולנועי והיסטורי ייחודי ומרתק, ובו ראיונות שקיים דוד פרלוב שבע-עשרה שנה אחרי משפט אייכמן. ניצולי שואה, צעירים ישראלים ובני הדור השני מספרים בשנת 79' על השינויים שמשפט אייכמן חולל ביחס החברה הישראלית לשואה ולניצולים, וכן על השפעותיו של המשפט על חייהם. הסרט עבר שיחזור ורסטורציה לציון 50 שנה למשפט אייכמן.
 
 
סינמטק נתיבות, בשעה 20:00
חיי היהודים בארץ-ישראל
 
בשיתוף סינמטק ירושלים - ארכיון ישראלי לסרטים
הפקה מקורית של חברת המזרח, אודסה 1913.מסמך תיעודי נדיר, מדהים באיכויותיו, המתאר את החיים בארץ-ישראל העות'מאנית, את אנשי היישוב הישן ואת חלוצי העלייה הראשונה והשנייה.שיחזור ועיבוד: יעקב גרוס, הקריינות (יהורם גאון) מבוססת על עיתונות התקופה.

 
לפרטים נוספים על הסרטים ראו אתרי הסינמטקים